czwartek, 28 maja 2020

Dzień Hamburgera

28 maja obchodzimy Światowy Dzień Hamburgera. Z tej okazji warto poznać kilka ciekawych faktów związanych z tym popularnym daniem, które to cieszy się coraz większą sławą również w Polsce!



Skąd wziął się hamburger? Danie, które powszechnie jest uważane za symbol Ameryki swoim rodowodem sięga niemieckiego Hamburga. W krótkim czasie stało się jednym z najczęściej serwowanych posiłków na nowojorskim nadbrzeżu. Po raz pierwszy w amerykańskiej restauracji hamburgera podobnego do dzisiejszego przygotowano w 1838 roku, natomiast pierwsza prasowa wzmianka o Hamburg steaku opublikowana została dopiero 50 lat później. Jednak prawdziwa rewolucja nastąpiła na początku XX wieku, kiedy to garncarz Fletcher, który prowadził bar w Teksasie, zaproponował swoim gościom mielony kotlet na grzance z sałatą, musztardą i majonezem.


Z amerykańskiej kuchni hamburger trafił na światowe stoły. Danie zyskało ogromną popularność dzięki sieciom fast food, w których menu figuruje w różnych odmianach – hamburger, chickenburger czy fishburger – stając się synonimem szybkiego i niezdrowego jedzenia. Ale nie tylko – najdroższy burger został sprzedany za 2 tys. euro, dzięki czemu trafił do Księgi Rekordów Guinessa. Stworzył go Diego Buik – szef kuchni jednej z holenderskich restauracji. Na zawrotną cenę składają się: homar, kawior, foie gras, trufle oraz najdroższa na świecie wołowina – japońska Wagyu, bułka zaś pokryta jest listkami 24-karatowego złota. Sam twórca najdroższego burgera przyznał jednak, że dużo lepszy w smaku okazał się o wiele, wiele tańszy hamburger.


A oto kilka ciekawych faktów o burgerze:


Przeciętny Amerykanin jada hamburgera trzy razy w tygodniu, co daje łącznie 14 milionów hamburgerów rocznie. Gdyby ustawić je jeden obok drugiego mogłyby okrążyć kulę ziemską aż 32 razy!

Rekordowy hamburger został przyrządzony w 1982 w mieście Rutland, w Północnej Dakocie. Przygotowaniem rekordowego burgera zajmowało się aż 10 000 osób, a sam kotlet ważył aż 1 628 kilogramów.

Najdroższy burger zostatał sprzedany na aukcji dobroczynnej i kosztował $ 10,000, był doprawiony truflami i płatkami 24-karatowego złota.

Obecnie potrawa ta jest popularna na całym świecie. Wg danych serwisu foodpanda, dostępnego w 40 krajach, burgery najchętniej zamawiają mieszkańcy Bangladeszu, Węgier i Indonezji. W Polsce od niedawna możemy również zauważyć zwiększone zainteresowanie burgerami i coraz częściej powstają restauracje serwujące specjały kuchni amerykańskiej.


Starożytni rzymianie już na początku IV wieku posiadali przepis na danie zbliżone do dzisiejszego kotleta hamburgerowego. Danie isicia omentata według receptury przyrządzało się z pieczonej posiekanej wołowiny zmieszanej z nasionami sosny, czarnym i zielonym pieprzem oraz białym winem.

Największe spożycie hamburgerów w Europie przypada na Anglię. Na drugim miejscu są Francuzi.

W Stanach Zjednoczonych hamburger jest uznawany za danie kuchni domowej.

W 2017 roku Amerykanie zrobili hamburgera, który ważył ponad 800 kilogramów i miał prawie 1,5 metra szerokości. Można było go kupić za ok. 29 tysięcy złotych.




Zobaczcie jak łatwo można narysować hamburgera !





Warto też zobaczyć przepis na zdrowego domowego hamburgera 




Składniki:


4 bułki z ziarnami
ok. 350 g mięsa mielonego
4 większe plasterki sera żółtego
1 pomidor
2 ogórki kiszone
2 średnie cebule
garść rukoli
sałata lodowa
majonez, ketchup
sól, pieprz, curry, pieprz cayenne, bazylia, oregano
bazylia świeża, pietruszka
masło lub oliwa/ olej

Kroki wykonania:


Jedną cebulę obieramy, kroimy w kostkę, podsmażamy na maśle. Następnie dodajemy ją do mięsa mielonego wraz z przyprawami: solą, pieprzem, curry, pieprzem cayenne, bazylią, oregano, pietruszką. Formujemy kotlety- nie za duże; każdego kotlecika spłaszczamy dłonią. Drugą cebulę kroimy w plastry i lekko podsmażamy na patelni (ja ją lekko posoliłam). Pomidora i ogórki kroimy w plasterki. Bułki przekrawamy wzdłuż i każdą cześć podgrzewamy na ruszcie opiekacza. Rozgrzewamy patelnię z odrobią tłuszczu i smażymy kotlety przez około 2- 3 minuty na złoty kolor. Pod koniec smażenia kładziemy na nie po plasterku sera żółtego (ma się rozpuścić na nim). Po usmażeniu przekładamy je na papierowy ręcznik, w celu pozbycia się nadmiaru tłuszczu. Na dolnej części bułki układamy liść sałaty lodowej, smarujemy go majonezem i pikantnym ketchupem, następnie kładziemy podsmażone krążki cebuli, plaster pomidora, plastry ogórków kiszonych, kotlecika z serem żółtym, kilka liści rukoli, posypujemy listkami bazylii. Hamburgera przykrywamy górną częścią bułki.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz