wtorek, 12 maja 2020

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

Medal Florence Nightingale to najwyższe odznaczenie dla pielęgniarek.


W 1912 roku Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ustanowił Medal Florence Nightingale. Wręcza się go zarówno pielęgniarkom i pielęgniarzom, jak i wolontariuszom zajmującym się pielęgniarstwem. Prestiżowy medal można otrzymać między innymi za: wzorową służbę, pionierskie idee w dziedzinie zdrowia i nauczania, niezwykłe poświęcenie się pacjentom, wyjątkową odwagę podczas wojny lub pokoju, śmierć w trakcie pełnienia obowiązków. Pierwszą Polką, która otrzymała to odznaczenie, była Maria Tarnowska.

Dzień Pielęgniarek obchodzimy 12 maja.

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek to święto obchodzone 12 maja na całym świecie. Uchwaliła je w 1973 roku Międzynarodowa Rada Pielęgniarek, podczas Kongresu w Meksyku. Data nie jest przypadkowa: to rocznica urodzin Florence Nightingale. W 2018 roku hasłem przewodnim obchodów było: „Zdrowie jest prawem człowieka”. W Polsce święto funkcjonuje jako Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.



Pierwsza w Polsce szkoła pielęgniarstwa powstała we Lwowie.

Pierwszą polską szkołą tego zawodu była utworzona w 1895 roku Lwowska Szkoła Pielęgniarstwa, funkcjonująca przy Szpitalu Powszechnym. Oferowała kursy przede wszystkim dla sióstr zakonnych – głównie szarytek – pracujących w szpitalach. Zakład zamknięto na początku pierwszej wojny światowej, a otwarto ponownie w 1922 roku dzięki zabiegom siostry Marii Czarlińskiej. Od początku działalności do 1929 roku szkołę ukończyły 393 zakonnice oraz 54 osoby świeckie.

Czepek pielęgniarski symbolizuje pokorę.


To nakrycie głowy miało oznaczać pokorną chęć służenia innym. Uznawało się je również za zobrazowanie pozytywnych idei humanizmu. Poza tym posiadało oczywiste funkcje praktyczne: ochraniało i zabezpieczało włosy podczas pracy. Z biegiem lat zwykły czepek zostawał zastępowany przez znaczek czepka przypinany do klapy ubioru pielęgniarskiego.


Dziękujemy wszystkim pielęgniarką w dniu ich święta!!




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz