czwartek, 25 czerwca 2020

Chcę wiedzieć więcej o ……plaży

    Chcę wiedzieć więcej o ……plaży


Kto posolił morze? Dlaczego muszle szumią? Skąd wziął się w morzu bursztyn? Czy można znaleźć dwa takie same ziarenka piasku?... Nie wiecie?...           Zaraz poznacie odpowiedzi na wszystkie pytania!




Bikini i bomba atomowa



Wyobraźcie sobie kostium kąpielowy, który składa się z długiej sukni, pantalonów do kostek i kapelusza….. Niewiarygodne, prawda? Tymczasem tak właśnie wyglądał damski strój plażowy zaledwie sto lat temu. Panowie nosili wtedy pasiaste trykotowe kombinezony, odsłaniające jedynie stopy i dłonie. Czasy się jednak zmieniają…… W lipcu 1946 roku pewien znany francuski inżynier i projektant mody zaproponował paniom coś zupełnie nowego: dwuczęściowy kostium na plażę. Nazwał go „bikini” – od atolu Bikini, gdzie Amerykanie przeprowadzali akurat próby z bronią atomową. Zarówno ten strój, jak i jego nazwa wywołały początkowo szok i zgorszenie. Niebawem jednak bikini opanowało plaże świata.


Kto posolił morze?


Woda morska zawdzięcza swój słony smak substancji chemicznej zwanej chlorkiem sodu, czyli po prostu…. soli kuchennej. Tej samej, którą przyprawiamy jedzenie. Trudno powiedzieć, w jaki sposób znalazła się ona      w morzach. Prawdopodobnie bardzo dawno temu została wypłukana ze skał       i zaniesiona do mórz przez rzeki. Ktoś obliczył, że gdyby umieścić sól ze wszystkich oceanów i mórz na powierzchni ziemi, to powstałaby warstwa soli    o grubości 50 metrów.


Czy muszle naprawdę szumią?



W rafach koralowych żyje małż, którego muszla jest wielka jak wanna. Można się w niej kąpać! Ma półtora metra długości. Czy myślicie, że morze szumi       w niej głośniej niż w małych muszelkach? Niestety nie, bo tak naprawdę muszle…... nie szumią. Doświadczenie przeprowadzone przez naukowców potwierdza ten fakt. Zamontowali oni w muszli mikrofon i nagrali…..absolutną ciszę. Co więc słyszymy, gdy trzymamy muszlę przy uchu? Okazuje się, że słyszymy…..szum krwi przepływającej przez naszą głowę! Jeśli nie wierzycie, przyłóżcie do ucha na przykład szklankę! Przekonacie się sami, że zaszumi jak najprawdziwsze morze.

Dlaczego morze szumi?



Każdy, kto udał się kiedyś w morski rejs, wie, że szum jest słyszalny nie tylko wtedy, kiedy fale uderzają o brzeg. Na pełnym morzu wywołują go miliardy drobniutkich pęcherzyków powietrza. Dostają się one do wody w wyniku rozbija się fal i odkształcają pod ciśnieniem wody. Aby odzyskać swój kulisty kształt, pęcherzyki zaczynają wibrować – rozciągają się i kurczą. Na skutek tego powstają fale dźwiękowe o różnych częstotliwościach. Wywołane w ten sposób odgłosy oraz pękanie pęcherzyków odbieramy jako szum.



Zamki z piasku


Największy zamek z piasku zbudowano podobno na jednej z amerykańskich plaż. Miał prawie dwa kilometry długości. Czy wiecie, że nawet w tej gigantycznej budowli na pewno nie znaleźlibyście dwóch identycznych ziarenek piasku, bo takich na świecie po prostu nie ma. Jedne ziarenka są brązowe, inne czerwone, czarne albo ciemnozielone. Najrzadziej trafiają się okrągłe, większość zaś jest wydłużona i spłaszczona. Wygląd piasku zależy od tego, z jakich skał, zniszczonych przez słońce, wiatr i powietrze, powstał. Na przykład plaża nad Bałtykiem zawdzięcza swą szarożółtą barwę minerałowi zwanemu kwarcem.

Jak znaleźć bursztyn?



Zdarza się, że w piasku można znaleźć jasnożółty albo miodowy kamyk. To bursztyn, nazywany też jantarem. Bursztyn powstał około 40 milionów lat temu z żywicy pewnego drzewa iglastego, o którym niewiele dzisiaj wiadomo. Najłatwiej znaleźć bursztyn na plażach Pomorza Gdańskiego. W tym celu trzeba wybrać się na brzeg po sztormie, podczas którego wiały silne wiatry północno – - wschodnie – koniecznie wczesnym rankiem, żeby wyprzedzić innych poszukiwaczy bursztynu! Jeśli dopisze wam szczęście, być może traficie na okaz, w którym przed milionami lat został uwięziony jakiś owad lub część rośliny…..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz