środa, 3 czerwca 2020

Światowy Dzień Roweru!!


1. Podczas pokonywania rowerem i samochodem takiego samego dystansu, auto zużyje dwukrotnie więcej tlenu. Energia którą zużyje rowerzysta, nie wystarczyłaby nawet na zasilenie świateł samochodu na takim samym dystansie.


2. Blisko 60% z 1,2 miliona mieszkańców Amsterdamu używa roweru jako podstawowego środka lokomocji. Na jednego mieszkańca przypada średnio 1 i 1/10 roweru.


3. Energia którą pochłania produkcja jednego egzemplarza samochodu, wystarczyłaby na wyprodukowanie ponad stu rowerów.

4. W 2000 roku Międzynarodowa Unia Kolarska wprowadziła limit 6,8 kilograma dla rowerów biorących udział w zawodach. Od pewnego czasu pojawiają się głosy, że ten limit powinien zostać obniżony, ponieważ w dobie lekkich, karbonowych części, mechanicy są czasem zmuszeni do dociążania rowerów. A zakup roweru, który waży mniej niż ten limit, to żaden problem.


5. Około trzy godziny jazdy tygodniowo ograniczają ryzyko zawału serca o 50%.

6. Rekord prędkości w jeździe na rowerze poziomym po płaskiej nawierzchni wynosi 132,5 kilometra na godzinę. Wyższe prędkości były uzyskiwane albo na zjazdach, albo w specjalnie zabudowanych konstrukcjach, albo podczas jazdy w tunelu aerodynamicznym tworzonym przez samochód jadący przed rowerzystą.


7. Pneumatyczną oponę rowerową wynalazł w 1888 roku szkocki lekarz weterynarii John Boyd Dunlop. Lekarz zalecił jego dziewięcioletniemu synowi, aby ten jeździł dużo na rowerze. Jednocześnie zaznaczył, że kuracja odniosłaby większy skutek, gdyby udało się wyeliminować wstrząsy (do tej pory jeżdżono na pełnych, gumowych oponach).

8. W latach 1911-1931 trasa wyścigu Tour de France liczyła nawet 5000 kilometrów. Obecnie kolarze przejeżdżają 60-70 % tego dystansu. Po dziś dzień w Tour de France wzięło udział jedynie 17 polskich kolarzy. Największym sukcesem może pochwalić się z Zenon Jaskuła, który w 1993 roku zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. W roku 2013 Michał „Kwiato” Kwiatkowski przez dziesięć etapów jechał w białej koszulce lidera klasyfikacji młodzieżowej. Natomiast Rafał Majka wygrał trzy etapy TdF i dwa razy (w 2014 i 2016) zajmował pierwsze miejsce w kwalifikacji górskiej tych zawodów.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz