PLOTKI O ZWIERZĘTACH I ROŚLINACH
Krokodyle są najstarszymi zwierzętami świata, starszymi nawet od dinozaurów. Powstały na drodze ewolucji około 200 milionów lat temu. W tym okresie czasu były zwierzętami lądowymi.
Jaszczurki mają wydłużony kształt ciała i przeważnie dobrze rozwinięte nogi. W grupie tej znamy jednak szereg gatunków beznogich (np. padalec) lub zmarniałych, szczątkowych odnóżach.
Wiewiórka robi zapasy na zimę. Chowa w różne miejsca orzeszki leszczyny, żołędzie lecz później ma problemy aby trafić do schowka. Takich spiżarni ma kilka.
Puszczyk jest jednym z gatunków sowy. Występuje praktycznie w całej Europie, oprócz północnej części Skandynawii. Jest ptakiem nocnym i człowiek niezwykle rzadko ma okazję zobaczyć go na własne oczy.
Najlepiej spośród ssaków do życia w wodzie przystosowały się foki. Ciało foki ma kształt wyraźnie opływowy. Głowa jest mała, pysk psi, spiczasty. Silnie uwstecznione kończyny przednie nie przydają się na lądzie, skierowane do tyłu służą do pływania.
Tygrysy są drapieżnikami z rodziny kotowatych. Są jedynymi kotowatymi o pręgowanym namaszczeniu – to pierwszy znak świadczący o ich niezwykłości.
Bobry stały się znane dzięki swoim wielkim zdolnościom inżynierskim i swojej inteligencji. Potrafią przystosować środowisko do swych własnych potrzeb, ścinając drzewa, żłobiąc kanały, budując tamy.
Dawno temu gołębie żyły w skalnych kryjówkach. Gdy ludzie zaczęli je udomawiać powstało wiele ras.
Strusie w odróżnieniu od innych ptaków ze względu na swą wielkość są łatwo zauważalne, nie potrafią latać i jako jedyne ptaki mają tylko dwa palce stopy. Choć nie posiadają zdolności do lotu.
Niedźwiedź – ogromne łapy, długie, mocne pazury, ostre zęby i zwalista postura, to wystarczające powody, aby wziąć nogi za pas. Jednak niedźwiedź, choć jest ogromny i ciężki, biega bardzo szybko.
Jaskier wodny ma dwa rodzaje liści: liście w części wodnej są pierzaste, aby woda ich nie uszkodziła, natomiast w części nadwodnej – płaskie i szerokie, co ułatwia im pływanie.
W Wenezueli rośnie storczyk, którego aksamitne kwiaty barwy kości słoniowej otwierają się tylko przy świetle księżyca. Storczyk jest zapylany przez ćmy.
W świecie roślin też są wampiry. Takim wampirem jest
m. in. zaraza macierzankowa, która wrasta w korzenie innej rośliny i czerpie z niej soki odżywcze, jak wampir krew.
Niektóre rośliny pną się do światła po innych roślinach, wykorzystując do tego swoje pędy. Gdy pęd natknie się na podporę, np. na pień drzewa, zaczepia się o nią, skręca jak sprężyna i w ten sposób, stając się krótszy, przyciąga roślinę do podpory.
Na świecie jest około 18 tys. Odmian orchidei. Niektóre
z nich rosną na innych roślinach. Nasiona orchidei są tak małe, że jedna roślina może ich wyprodukować nawet milion.
Niektóre rośliny, np. tulipany, mają kwiaty pojedyncze, inne – jak dzika róża, mają ich wiele, a każdy rozwija się oddzielnie, jeszcze inne rodzą kwiaty zebrane w kwiatostany, które przybierają różne formy.
Huby są groźnymi pasożytami drzew żywych, ale pasożytują również na martwych. Niektóre gatunki hub są pospolite, inne tak rzadkie, że objęto je ochroną gatunkową.
Brzoza zazwyczaj kojarzy się nam z białą korą jej pnia. Rzadko, bo rzadko, ale można też spotkać brzozę czarną. Wielkością, kształtem i barwą liści jest bardzo podobna do swojej białej siostry, tylko jej pień jest ciemnoszary, prawie czarny.
Chmiel uprawiany jest na plantacjach, ale rośnie też w stanie dzikim. Swymi oplotami może sięgnąć kilkunastu metrów, a pod koniec lata tworzy leciutkie „szyszki”, które zawierają olejki i garbniki wykorzystywane w browarnictwie
i w przemyśle kosmetycznym.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz