piątek, 5 czerwca 2020

Światowy Dzień Środowiska

Obszar powiatu kołobrzeskiego pod względem klimatycznym należy do dzielnicy Bałtyckiej (nadmorski region klimatyczny). Charakteryzuje się klimatem morskim, łagodnym. Bałtyk oddziałuje na klimat powiatu ocieplająco zimą, ale chłodząco latem, co powoduje niską amplitudę temperatury rocznej.

Gminy położone nad morzem maja charakter rolniczo-turystyczno-wypoczynkowy, natomiast pozostałe gminy posiadają charakter rolniczy. Kołobrzeg pojawia się jako główny ośrodek władzy piastowskiej na Pomorzu, równy znaczeniem takim grodom jak Kraków i Wrocław. Podstawą znaczenia gospodarczego Kołobrzegu w owym czasie były, znane nawet w Niemczech, tutejsze saliny.


Na terenie powiatu istnieją udokumentowane złoża surowców naturalnych, do których należą m. in.: surowce lecznicze (źródła solankowe oraz złoża borowinowe), surowce energetyczne (gaz ziemny) oraz surowce mineralne (piaski i żwiry – dawniej kruszywa naturalne, gliny morenowe, surowce ilaste ceramiki budowlanej oraz torfy).


Podstawowymi surowcami leczniczymi są liczne i wydajne źródła solankowe oraz obfite złoża borowiny w Kołobrzegu. Wody mineralne ujmowane w Kołobrzegu zalicza się do wód chlorkowo-sodowo-bromkowo-jodkowych z domieszką jonów wodorowęglowych, borowych i żelazistych. Na terenie powiatu w okolicy gm. Dygowa znajdują się także gliny, które mogą być wykorzystywane do produkcji cegły i drenów. Na terenie powiatu znajdują się także znaczne obszary torfowisk. \


Rzeki powiatu kołobrzeskiego posiadają trzy zlewnie, którymi są: Bałtyk, jezioro Resko Przymorskie i rzeka Rega. Do najważniejszych rzek należy rzeka Parsęta, która wraz z dopływami wpada do Bałtyku. Do Bałtyku wpada również rzeka Łopieniczka, której długość na terenie powiatu wynosi 10,44km. Do jeziora Resko Przymorskie wpływają rzeki: Dębosznica (długość na terenie powiatu: 31,3km), Błotnica (długość na terenie powiatu: 15,5km). Poza terenem powiatu do rzeki Regi wpadają rzeki Mołstowa (długość na terenie powiatu: 12,4km) oraz Wkra (długość na terenie powiatu: 14,7km). Łącznie na terenie powiatu kołobrzeskiego znajduje się 222,39km długości rzek.


Flora powiatu Kołobrzeg jest bogata i zróżnicowana. Występuje tu znacznie większa liczba gatunków niż w innych rejonach kraju. Duże skupiska roślin rzadkich znajdujących się w pasie północnym powiatu (gmina Kołobrzeg, Ustronie Morskie i Siemyśl). Szczególnie duże pod względem florystycznym jest jezioro Resko, wokół którego trzcinowiska tworzą szeroki pas uniemożliwiający dojście do jeziora oraz dolina rzeki Parsęty. Ważnym elementem występowania różnorodnej roślinności są torfy niskie i wysokie.


Na terenie powiatu we florze znajduje się 124 gatunki rzadkich i zagrożonych wyginięciem w skali regionalnej i krajowej. Na terenie powiatu występuje wiele gatunków prawnie chronionych w Polsce. Na obszarze samego Ekoparku Wschodniego w Kołobrzegu występuje 149 gatunków (w tym przynajmniej 81-82 gatunki lęgowe, tj. ok. 35% wszystkich stwierdzonych dotychczas w Polsce). W Dorzeczu Parsęty liczba ptaków lęgowych i prawdopodobnie lęgowych wynosi ok. 138 gatunków, co stanowi ok. 62% całej lęgowej awifauny Polski.

Pełzacz leśny

Trzciniak

Foka szara

Gacek wielkouch

Cztery żywioły, to nie do ukrycia,
że każdy niezbędny jest nam do życia.
Gdy któryś z żywiołów jest zagrożony,
to trzeba zadziałać, by nie był stracony.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz